Plastikowy model śmigłowca FL 282 Kolibri zbudowany z zestawu ukraińskiej firmy MiniArt Models w skali 1:35.

Ostatnio dodane

Szukaj w Galerii

Strona głównaDioramy ✈ Szach-mat

English

Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 1. Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 2. Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 3. Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 4. Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 5. Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 6. Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 7. Diorama: Szach-mat. Zdjęcie nr 8.

Szach-mat

Diorama pt. „Szach-mat” wykonana w skali 1:35 prezentuje scenkę z powstania warszawskiego w 1944 roku. Praca została wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Modelarskim Bytom 2014 oraz zdobyła Puchar Prezydenta Bytomia.

Powstanie warszawskie zostało przygotowane przez Armię Krajową. Zaczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Jego celem było wyzwolenie Warszawy z rąk Niemców zanim zrobią to Rosjanie. Niestety, plan się nie powiódł, a skutkami tego było zniszczenie miasta i śmierć ogromnej liczby ludzi. Walki trwały 63 dni. Akt kapitulacji podpisano w nocy z 2 na 3 października.

Powszechnie uważa się, że powstanie wybuchło 1 sierpnia o godzinie 17.00. Tak było zaplanowane. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem, nie osiągnięto efektu zaskoczenia. Na miejsce zbiórek trzeba było dostarczyć broń z ukrytych magazynów. Nie udało się tego zrobić niepostrzeżenie. Pierwsze strzały oddała grupa transportująca broń na Żoliborzu. Miało to miejsce około godziny 14.00. W drodze z magazynu na miejsce zgrupowania natknęli się na niemiecki patrol. Dzięki nadejściu grupy ubezpieczającej żołnierze przenoszący broń mogli się wycofać. Niemcy również uciekli. Od tej pory strzały padały coraz częściej, ponieważ takich sytuacji było więcej.

Scena z dioramy może trochę dziwić. Prawda jest taka, że walki nie toczyły się nieprzerwanie. Na archiwalnych fotografiach można zobaczyć powstańców grających w karty lub biorących udział w uroczystościach religijnych. Źródła pisane podają, że toczyło się również życie kulturalne. Organizowano między innymi recytacje i koncerty.


Źródła danych:

  • http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/07/31/kiedy-tak-naprawde-wybuchlo-powstanie-warszawskie/2/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie
  • http://www.1944.pl/galerie/fototeka/kategoria/101/pageNumber/8/

19.03.2014

Autor dioramy: brak danych

Autor zdjęć: Ender

Te fotografie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. To oznacza, że możesz je wykorzystać bezpłatnie w dowolnym celu, nawet komercyjnym, pod warunkiem, że wskażesz autora zdjęć i link do źródła, czyli adres strony internetowej, z której zostały pozyskane. Należy również podać nazwę licencji i link do jej postanowień.

Licencja Creative Commons

Reklama