Plastikowy model śmigłowca FL 282 Kolibri zbudowany z zestawu ukraińskiej firmy MiniArt Models w skali 1:35.

Ostatnio dodane

Szukaj w Galerii

Strona głównaFigurki ✈ Draconarius

English

Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 1. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 2. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 3. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 4. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 5. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 6. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 7. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 8. Modelarstwo figurkowe: postać konnego draconariusa z czasów Cesarstwa Rzymskiego, link do fotografii nr 9.

Jeździec rzymski

Figurkę zatytułowaną "Jeździec rzymski" wykonano w skali 1:32 (54 mm). Praca została wyróżniona na X Lubelskich Spotkaniach Modelarskich w październiku 2015 roku.

Fotografie przedstawiają figurkę draconariusa, chorążego z rzymskiej kawalerii. Słowo draconarius oznacza osobę niosącą sztandar, na którym jest przedstawiony smok. Pierwotnie było to godło Daków, pokonanych przez Rzymian za czasów cesarza Trajana (na przełomie I i II wieku n.e.). Nie wszystkie sztandary miały głowice wykonane w kształcie głowy smoka. Niektóre wyglądały jak głowy ryb, wilków, a nawet psów. Wizerunek zwierzęcia wykonany był prawdopodobnie z drewna obitego miedzianą blachą. Niektóre źródła twierdzą, że był wykonany z brązu czy srebra. Do niego przyczepiona była tkanina zszyta w kształcie rury, która falowała na wietrze.

A skąd brały się obce symbole w rzymskim wojsku? Otóż rzymska armia posiadała głównie kawalerię najemną. Obywatele rzymscy służyli w konnicy tylko w pierwszych stuleciach Republiki Rzymskiej. Później kawaleria była rekrutowana z żołnierzy pochodzących z kontrolowanych przez Rzym prowincji posiadających tradycje jeździeckie. Żołnierze ci tworzyli oddziały pomocnicze zwane auxilia, które miały za zadanie wspierać główne siły pieszych legionów. Do rzymskiego wojska sztandar ze smokiem został prawdopodobnie wprowadzony przez oddziały sarmackie i stał się sztandarem kohorty, tak jak orzeł był znakiem legionu.


Źródło danych:

  • http://www.imperiumromanum.edu.pl/wojsko/jednostki-armii-rzymskiej/kawaleria-rzymska/
  • http://histmag.org/armie-swiata-starozytnego-7-armia-rzymska-w-okresie-poznej-republiki-II-I-w.-p.n.e.-cz.-1-5414
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Auxilia
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Draconarius
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Draco_(military_standard)
  • http://www.fectio.org.uk/articles/draco.htm

18.11.2015

Autor figurki: brak danych

Autor zdjęć: Ender

Te fotografie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. To oznacza, że możesz je wykorzystać bezpłatnie w dowolnym celu, nawet komercyjnym, pod warunkiem, że wskażesz autora zdjęć i link do źródła, czyli adres strony internetowej, z której zostały pozyskane. Należy również podać nazwę licencji i link do jej postanowień.

Licencja Creative Commons

Reklama