Plastikowy model śmigłowca FL 282 Kolibri zbudowany z zestawu ukraińskiej firmy MiniArt Models w skali 1:35.

Ostatnio dodane

Szukaj w Galerii

Strona głównaFigurki ✈ Mongoł

English

Modelarska figurka Mongoła-łucznika, link do fotografii nr 1. Modelarska figurka Mongoła-łucznika, link do fotografii nr 2. Modelarska figurka Mongoła-łucznika, link do fotografii nr 3. Modelarska figurka Mongoła-łucznika, link do fotografii nr 4. Modelarska figurka Mongoła-łucznika, link do fotografii nr 5. Modelarska figurka Mongoła-łucznika, link do fotografii nr 6.

Mongoł

Popiersie „Mongoł”. Figurka otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Modelarskim Bytom 2014.

Głównym orężem w wojsku imperium mongolskiego (XIII wiek) były łuk refleksyjny i prymitywna biała broń. Żołnierze mongolscy byli mistrzami w posługiwaniu się łukiem. Jadąc na koniu potrafili celnie strzelać nawet do tyłu. Umiejętność ta pozwalała zadawać duże straty także podczas odwrotu.

Łuk refleksyjny to pracochłonna i skomplikowana konstrukcja. Jego łęczysko składało się ze sklejanych ze sobą warstw drewna i ścięgien zwierzęcych. Klej zwierzęcy używany do łączenia poszczególnych warstw pozostawał elastyczny nawet po wyschnięciu. Zaczepy na cięciwę robiono ze zwierzęcych rogów, a majdan łuku wzmacniano płytkami z rogów i kośćmi. Wykonanie takiej broni trwało kilka miesięcy, ale za to jej zasięg był większy od innych łuków i wynosił do 500 metrów.

Przeciętny żołnierz imperium ubrany był w pikowany wojłokowy kubrak i futrzaną czapkę. Sądząc po ubiorze osobnik, którego popiersie jest przedstawione na zdjęciu mógł należeć do gwardii wielkiego chana. Ubiór i uzbrojenie tej formacji było finansowane z kieszeni wielkiego chana, w odróżnieniu od reszty wojska, które w ogóle nie było opłacane.


Źródła danych:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Imperium_mongolskie
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/łuk_refleksyjny

09.04.2014

Autor figurki: brak danych

Autor zdjęć: Ender

Te fotografie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. To oznacza, że możesz je wykorzystać bezpłatnie w dowolnym celu, nawet komercyjnym, pod warunkiem, że wskażesz autora zdjęć i link do źródła, czyli adres strony internetowej, z której zostały pozyskane. Należy również podać nazwę licencji i link do jej postanowień.

Licencja Creative Commons

Reklama