Plastikowy model śmigłowca FL 282 Kolibri zbudowany z zestawu ukraińskiej firmy MiniArt Models w skali 1:35.

Ostatnio dodane

Szukaj w Galerii

Modelarska figurka rycerza, link do fotografii nr 1. Modelarska figurka rycerza, link do fotografii nr 2. Modelarska figurka rycerza, link do fotografii nr 3. Modelarska figurka rycerza, link do fotografii nr 4. Modelarska figurka rycerza, link do fotografii nr 5. Modelarska figurka rycerza, link do fotografii nr 6.

Rycerz

Figurka piesza "Rycerz" wykonana w skali 1:18. Praca otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Modelarskim Bytom 2014.

Rycerz, którego figurka jest zaprezentowana na zdjęciu ma na sobie zbroję płytową. Blachy zbroi płytowej miały grubość od 1 do 3 mm. Ciężar takiego pancerza wynosił około 25 kg.

Pod zbroją płytową znajduje się zbroja kolcza, czyli kolczuga. Składała się ona z kilkunastu tysięcy połączonych ze sobą stalowych kółek. Kółka te miały zazwyczaj średnicę od 5 do 15 mm. Każde kółko łączone było z kilkoma sąsiednimi. Pojedyncze kółko robiono z drutu, który nawijano na pręt o odpowiedniej średnicy. Końce drutu rozklepywano i nitowano lub zgrzewano. Masa kolczugi okrywającej całe ciało nie przekraczała 13 kg, ale mógł sobie na nią pozwolić tylko bogaty rycerz.

Pod kolczugę nasz rycerz założył prawie na pewno przeszywanicę, czyli pikowane ubranie prawdopodobnie z grubego filcu. Zadaniem przeszywanicy było absorbowanie energii ciosów.

Kolejnym atrybutem rycerza był miecz. Długość jednoręcznych mieczy wahała się w przedziale 85-106 cm. Jeżeli nasz rycerz trzyma miecz przeznaczony do walki z przeciwnikiem w zbroi płytowej (w kształcie stalowego klina służącego do przebijania blachy lub wbijania w szczeliny zbroi) to jego broń waży zapewne pomiędzy 2 kg a 2,5 kg. Takie miecze nie były często stosowane. Jego miecz jest zapewne cieńszy i ma krawędź tnącą, a więc waży od 1 kg do 1,5 kg.


Źródła danych:

  • http://wasaty.pl/Miecz
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczuga
  • http://gotyx.pl/sredniowiecze/art21.html
  • http://www.wojmos.com/texts/rpg/Typologia zbroi sredniowiecznych. Zbroje a mechanika WFRP.pl.html
  • http://mieczesredniowieczne.pl/typologia-mieczy-rozwazania/

11.04.2014

Autor figurki: brak danych

Autor zdjęć: Ender

Te fotografie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. To oznacza, że możesz je wykorzystać bezpłatnie w dowolnym celu, nawet komercyjnym, pod warunkiem, że wskażesz autora zdjęć i link do źródła, czyli adres strony internetowej, z której zostały pozyskane. Należy również podać nazwę licencji i link do jej postanowień.

Licencja Creative Commons

Reklama