Samuraj ciężkozbrojny
Figurka "Samuraj ciężkozbrojny" - Japonia XVIII wiek. Praca była prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Modelarskim Bytom 2014.
Samuraj był ekspertem nie tylko w posługiwaniu się mieczem. Sprawnie strzelał z łuku, który był jego podstawową bronią. Potrafił używać yari (włócznia zakończona krótkim prostym ostrzem) oraz naginaty (broń drzewcowa z zamocowanym na końcu żeleźcem w kształcie ostrza miecza przeznaczonym do kłucia i cięcia). Wojownik, którego figurka widoczna jest na zdjęciu trzyma w dłoniach naginatę. Od XVII wieku nawet kobiety w rodzinach samurajskich posiadały własne tego typu włócznie i potrafiły się nimi posługiwać, aby pomagać w obronie swych domostw.
Zbroja to charakterystyczny element wyposażenia każdego samuraja. Często było to arcydzieło sztuki rzemieślniczej. Była otaczana czcią i przekazywana z ojca na syna. Z uwagi na to, że składała się z licznych osobnych elementów mogła pasować nawet wtedy, gdy potomek miał inną budowę ciała. Ilość i jakość elementów zbroi zależała od rangi i zamożności wojownika. Poszczególne elementy zbroi łączone były za pomocą malowanych skórzanych pasków lub jedwabnych sznurów.
Źródła danych:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Samuraj
- http://www.kendo.pl/index.php
- http://www.samuraje.com/zbroje.htm
- http://www.sztab.com/sredniowiecze,Samurajowie,1507,1.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Naginata
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Yari_(włócznia)
10.04.2014
Autor figurki: brak danych
Autor zdjęć: Ender
Te fotografie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. To oznacza, że możesz je wykorzystać bezpłatnie w dowolnym celu, nawet komercyjnym, pod warunkiem, że wskażesz autora zdjęć i link do źródła, czyli adres strony internetowej, z której zostały pozyskane. Należy również podać nazwę licencji i link do jej postanowień.