Wiking
Figurka modelarska wikinga była wystawiona w 2015 roku w Bytomiu na XII Międzynarodowym Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych.
„Viking” to staronordyckie słowo oznaczające wyprawę zamorską. Wikingowie zaś to skandynawscy wojownicy lub żeglarze, którzy takie wyprawy podejmowali. Były to wyprawy głównie o charakterze rabunkowym, a niekiedy handlowym. Dla przypomnienia: Skandynawia to obszar północnej Europy obejmujący Danię, Norwegię i Szwecję.
Skandynawowie z Danii i Norwegii kierowali swoje wyprawy na zachód i atakowali głównie wybrzeża dzisiejszej Wielkiej Brytanii i północnej Europy. Około połowy IX wieku złupili Londyn , a nawet Paryż. Dopływali do Grenlandii i Nowej Funlandii u wybrzeży Kanady, gdzie odkryto pozostałości po ich osadzie. To oznacza, że odkryli Amerykę na długo przed Kolumbem. Przepływali też Cieśninę Gibraltarską i plądrowali wybrzeża Morza Śródziemnego. Na podbijanych terenach często się osiedlali, np. na Islandii, Wyspach Owczych i terenach dzisiejszej północnej Francji, gdzie od 911 roku, przez 300 lat istniało Księstwo Normandii.
Skandynawowie szwedzcy prowadzili ekspansję na wschód. Ich ślady znaleziono w Estonii i na Łotwie. Dotarli w głąb Rosji i Ukrainy. W 882 roku wikingowie zdobyli Kijów i ściągali daninę z okolicznych plemion. Byli obecni również na wybrzeżach Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego, do którego dopływali rzeką Wołgą.
Historycy mówią nawet o epoce wikingów i określają okres jej trwania od schyłku VIII wieku do XI stulecia.
Źródła danych:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie
- https://histmag.org/Kiedy-zaczela-sie-epoka-Wikingow-14430
- https://histmag.org/Kiedy-zaczela-sie-epoka-Wikingow-14430/2
- https://histmag.org/Wikingowie-i-poczatki-ich-wypraw-w-VIII-IX-w.-prawda-i-mity-8767/4
- https://histmag.org/druga-osada-wikingow-za-oceanem-13061
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kij%C3%B3w
05.02.2017
Autor figurki: brak danych
Autor zdjęć: Ender
Te fotografie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. To oznacza, że możesz je wykorzystać bezpłatnie w dowolnym celu, nawet komercyjnym, pod warunkiem, że wskażesz autora zdjęć i link do źródła, czyli adres strony internetowej, z której zostały pozyskane. Należy również podać nazwę licencji i link do jej postanowień.